Czarnolas - Gardzienice - Dawne Gończyce, Sobolew i okolice

Dawne Gończyce, Sobolew i okolice
Przejdź do treści

Menu główne:

Czarnolas - Gardzienice

Pielgrzymka > 2013 rok

 Czarnolas, msza w kaplicy i wyjście na trasę
 W Czarnolesie mieszkał i tworzył Jan Kochanowski. Na miejscu jego posiadłości znajduje się park z neogotycką kaplicą (1826-1846). Dworek Jana Kochanowskiego spłonął w 1720 r. W 2. połowie XVIII w. Czarnolas został kupiony przez księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. Muzeum mieści się w murowanym dworze Jabłonowskich, pochodzącym z XIX wieku. Tam gdzie rosła słynna lipa, wspomniana w utworach poety, stoi pamiątkowy obelisk. Pierwsza ekspozycja została otwarta w 1961 r. Obecna ukazuje życie i twórczość Jana Kochanowskiego na tle epoki. Przed dworkiem znajduje się pomnik poety wykonany w 1980 r. przez Mieczysława Weltera.

 Józefów I postój

 Zwoleń nowy kościół
 Zwoleń – miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu zwoleńskiego i gminy Zwoleń. Położone nad rzeką Zwolenką, na Wzniesieniach Południowomazowieckich, historycznie w Małopolsce. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
 Według danych z 30 czerwca 2009, miasto miało 10 048 mieszkańców.

 Zwoleń, odpoczynek obiadowy przy nowym kościele i wyjście na trasę

 Sycyna, miejsce urodzin Jana Kochanowskiego.

 Ciepielów - wieś gminna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim.
 We wrześniu 1939 niemieccy żołnierze Wehrmachtu, wbrew obowiązującemu prawu międzynarodowemu, zabili pod Ciepielowem, w lesie pod Dąbrową, 300 polskich jeńców wojennych z 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty.
 6 grudnia 1942 Niemcy zamordowali w Ciepielowie za pomoc udzielaną Żydom 34 Polaków, m.in. rodziny Kowalskich i Obuchiewiczów oraz dwóch schwytanych ukrywających się Żydów. Niemal wszyscy zostali spaleni żywcem.

Kazik Paciorek
Gończyce
Dawne zdjęcia, historia, pielgrzymka, OSP, rodzinne
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego